Közel az online számla-adatszolgáltatás határideje: akár milliós bírság is jöhet
2018.március.19

Helyes döntésekkel ellensúlyozható a válság

A Covid-járvány és az orosz–ukrán konfliktus okozta rendkívüli gazdasági helyzet a vállalkozások számviteli elszámolására és az éves beszámolóra is hatással lehet.

A koronavírus-járvány, majd az orosz–ukrán konfliktus miatt kialakult rendkívüli gazdasági helyzet sok vállalkozás tevékenységét befolyásolta. A korlátozások időszakonként a vállalkozások részleges vagy teljes leállításával is együtt járhattak. A vállalkozási tevékenység olyan mértékű beszűkülése is bekövetkezhetett 2021. évben, illetve a háború mellékhatásaként bekövetkezhet az idén, ami akár egy-egy vállalkozás fenntartását is megkérdőjelezheti.
A vállalkozás folytatásának a számviteli törvényben rögzített elve alapján készülő beszámoló elkészítésekor és a könyvvezetés során abból kell kiindulni, hogy a gazdálkodó a belátható jövőben, azaz a mérleg fordulónapját követő 12 hónapban fenn tudja tartani működését, folytatni tudja tevékenységét, és nem várható annak jelentős csökkenése – hívta fel a figyelmet Homor József kamarai tag könyvvizsgáló, a H & H Homor és Társai Kft. ügyvezetője.
A megbízható és a valós összképet bemutató beszámoló érdekében indokolt lehet a 2021. évben indult új tevékenységekkel kapcsolatban is a szükséges tulajdonosi döntés meghozatala.

A pandémia alatt – a felgyorsult digitalizáció és a kényszerű boltbezárások miatt – több vállalkozás a kiesett bevételét új tevékenység, például e-kereskedelmi csatorna indításával próbálta ellensúlyozni. Egy új tevékenység indítása jelentős költséggel jár, amelynek tárgyévi elszámolása jelentősen ronthatja a vállalkozás előző évi eredményét, amely banki finanszírozás esetén ráadásul rontja a vállalkozás pénzügyi megítélését is.
A 2021. évi előzetes eredmény ismeretében érdemes megvizsgálni, hogy az eredmény elbírja-e a jelentős költségeket, vagy sem. Amennyiben a tárgyévi eredmény nem terhelhető az új tevékenység indításával kapcsolatos költségekkel, akkor a tulajdonos dönthet úgy, hogy ezeket a költségeket szétporlasztja a következő évek eredménye terhére. Azaz ezeket a költségeket aktiválja, ami így mint alapítás-átszervezés aktivált értéke jelenik meg a befektetett eszközök között a vállalkozás könyveiben. A vállalkozás tevékenységének korábbi nehézségei együtt járhatnak a tevékenységhez használt tárgyi eszközök terv szerinti értékcsökkenésének – használati idejének, maradványértékének – a módosításával.

A számviteli törvény előírásai szerint ha az évenként elszámolásra kerülő értékcsökkenés megállapításakor figyelembe vett körülményekben az adott eszköz használatának időtartamában, értékében és a várható maradványértékében lényeges változás következett be, akkor a terv szerint elszámolásra kerülő értékcsökkenés megváltoztatható. A változás eredményre gyakorolt számszerűsített hatását a kiegészítő mellékletben be kell mutatni.

A pandémia következménye lehet, hogy a vállalkozások a tárgyi eszközeiket forráshiány miatt nem tudják ütemterv szerint lecserélni, így az eredeti üzembe helyezéskor megállapított várható használati idő elteltével a tárgyi eszközöket tovább kell használniuk.
Amennyiben a megállapított használati idő eltelik, és az eszközt tovább használják, akkor a tárgyi eszközre vonatkozó körülményekben változás következik be. Megváltozik a használati ideje, amivel együtt változhat a várható maradványértéke is, így a tárgyi eszköz terv szerinti értékcsökkenésének az elszámolása – a vállalkozói döntések alapján – tovább folytatható.

A vállalkozások élhetnek mindezek mellett a likviditási helyzetük javítása érdekében a hitel- és kamatfizetések felfüggesztésével, illetve korábbi számviteli döntéseik újragondolásával, mások mellett a befektetések és a követelések értékelési szempontjainak megváltoztatásával, a céltartalékképzés felülvizsgálatával vagy a mérlegkészítés időpontjának átütemezésével.
A helyes döntések Homor József szerint ellentételezhetik a rendkívüli gazdasági helyzet negatív hatásait.

2022.június.15